Galeria

 

 

19 odpowiedzi do Galeria

 1. Mikołaj Sobociński 18 stycznia 2008 w 10:24 #

  Zdjęć KN szukać można ze świeczką. Oprócz najnowszej i jedynej od 40 lat książki “Rowerem…” fotografie KN są w zasadzie niedostępne ponieważ wydanie albumowe zdjęć KN z lat 60tych jest w zasadzie nieosiągalne. Mimo to książka prezentuje zaledwie kilkanaście zdjęć z zawrotnej kolekcji 10.000!! z których wiele ciągle można odnaleźć i pokazać większej publiczności.

  Zdjęcia KN można porównać do tych robionych przez Lehnert’a i Landrock’a, którzy na początku XX w. pokazali Europie Orient. Nauczyli oni doceniać niezbadaną duszę Tunezji, Palestyny, czy Egiptu. Ich zdjęcia w formie kalendarzy, reprodukcji i albumów są dostępne na całym świecie. Zdjęć KN można kilka (sic!) znaleźć na Internecie…

  A przecież fotografie wykonane przez KN mogą dostarczyć nam równie niespotykanych przeżyć jeżeli tylko wreszcie ujrzą światło dzienne. Inaczej ciągle będziemy szukać ich ze świeczką…

  Mam nadzieję, że nowo otwarta wystawa prac KN (jeszcze jej niestety nie widziałem) umożliwi nam wszystkim poznanie Czarnego Lądu, a w dalszej perspektywie umożliwi wydanie albumu na miarę 5-cio letniej podróży podczas której KN wykonywał średnio 6 zdjęć dziennie! Każdego jednego dnia!!!

 2. iza 9 kwietnia 2008 w 11:35 #

  on był super musze wypożyczyć o nim książke

 3. Łukasz Wierzbicki 13 kwietnia 2008 w 20:35 #

  Sprostowanie do komentarza Mikołaja Sobocińskiego: książka “Rowerem i pieszo przez Czarny Lad” (wydanie III) zawiera nie “kilkanaście”, a około 150 fotografii autorstwa Kazimierza Nowaka. Wyjaśnienia wymaga również fakt, że jakkolwiek Nowak rzeczywiscie wykonał – jak sam pisał – około 10.000 fotografii podczas wyprawy, nie wszystkie one zachowały się do dzisiejszych czasów. Plenerowa wystawa zdjęć przygotowana wspólnie z NCK to jedna z naszych inicjatyw mających na celu upowszechnienie pamięci o Nowaku i jego wyprawie. Pozdrawiam. Łukasz Wierzbicki

 4. ola 22 kwietnia 2008 w 20:17 #

  hmmmmmmm i z tego czlowieka mozna brac przyklad

 5. iza 23 kwietnia 2008 w 12:21 #

  bardo mi się podoba

 6. Konrad 23 kwietnia 2008 w 16:12 #

  Panie Łukaszu, mój ojciec posiada oryginały zdjęc i notatek/pocztówek z pozdrowieniami dla rodziny od K.Nowaka. Większośc może się pokrywac ze zbiorami p.Gołębiewskiej, jednak tato ma w posiadaniu także zdjęcia Kazimierza z rodzeństwem i z rodzicami.

 7. Kasia 29 września 2008 w 16:37 #

  Panie Łukaszu bardzo mi się podobała prelekcja prowadzona przez pana w mojej szkole w Tomaszowie Mazowieckim, w 4 liceum ogolnokształcącym 🙂 słuchałam pana od początku do końca, a to że bardzo interesuje się krajem jakim jest Afryka, tym bardziej chętnie słuchałam wykładu. Podziwiam pana za to jak bardzo pan się starał aby pamięć o Kazimierzu Nowaku nie zginęła. Gorąco pozdrawiam, Kasia J.

 8. Bohdan 'Jambo' Łaski 29 grudnia 2008 w 18:53 #

  Pytania nasuwające się po lekturze książki

  Jakie są szanse na odnalezienie pierwszego roweru pana Kazimierza?
  Czy ze stoków Ruwenzori faktycznie widać Kilimanjaro? To Ponad 750 km w linii prostej.
  Zabicie lwa za pomocą dwóch oszczepów (nocą!) zakrawa na bajeczkę, czyż nie?

  Droga Kasiu, Afryka nie jest krajem.

 9. Teresa Szmajda 2 stycznia 2009 w 13:33 #

  Odp.na pierwsze pytanie:może gdy ktoś dotrze do Gumuchab ( Namibia), do dawnej farmy państwa Wiśniewskich, znajdzie (po tylu latach) elementy od roweru Nowaka, na drugie trudno mi odpowiedzieć, ale co do zabicia lwa oszczepem, to wątpiącego rozczaruję; Wydawnictwo Sorus ma dostęp do autentycznych prywatnych listów Nowaka do żony, gdzie jest opis przeżyć związanych z tym nieprawdopodobnym zdarzeniem,
  Pozdrawiam,
  Teresa Szmajda

 10. Bohdam 'Jambo' Łaski 13 stycznia 2009 w 11:34 #

  Zatem kawał historii leży w Afryce, szkoda aby rower czy cokolwiek by z niego nie zostało miał zaginąć. Jestem skłonny uwierzyć w tą historię z lwem pan Nowak miał chyba duży limit na szczęście.
  Ciekawostka: na YouTube moża obejżeć film tej ekipy filmowej którą napotkał nasz podróżnik.

 11. Rafał 15 kwietnia 2009 w 16:05 #

  Kupiłem książkę i czytam ofensywnie :-). Rewelacja: od idei, przez realizację,a przede wszystkich na człowieku zakończywszy. KN – mega bohater, tak naprawdę bez środków do realizacji zrealizował coś, co dzisiaj wielu się nie uda pomimo tego, że środkami dysponują. Podziwiam deterrminację i zdrową, godną maśladozo wwania ambicję. Sam dużo jeżdżę rowerem ale w warunkach nieporównanie pałacowych w stosunku do tych, jakimi jeździł KN. Po 100 km jestem wyczerpany, a on….. w takich warunkach. Wielki szacunek i podziw. Każdemu, kto miałby wątpliwości, czy to był wyczyn polecam nawet szosą ale w samo letnie południe 100km. Poza tym sam człowiek… determinacja i odwaga bardzo wyjątkowe.
  Zastanawia mnie tylko jedno… jak znosiła tak długą rozłąkę jego rodzina? Przecież mógł spokojnie zarabiać w Poznaniu na stanowisku urzędnika, a jednak… Ciekawy jestem, czy ktoś kiedyś przeprowadził wywiad z “Maryś” (jak pisał o swojej żonie KN)?

 12. Agnieszka 15 kwietnia 2009 w 22:10 #

  Dzisiaj skończyłam czytać tę niesmowitą lekturę -historię jednej z najbardziej interesujących osób z którymi zdarzyło mi się zetknąć – tym razem za pośrednitstwem kart książki. Chętnie zobaczyłabym inne zdjęcia z tej wyprawy – czy jest jakaś szansa zobaczyć tę wystawę w Toruniu? Jeśli nie to gdzie?
  Historia KN obok uczuć niedowierzania a zarazem podziwu dla wyczynu ludzkiej woli budzi wiele smutnych refleksji na temat tzw. cywilizacji białego człowieka. Jestem pod wrażeniem celnych komentarzy Pana Nowaka na temat opartej na wyzysku polityki kolonialnej i jej zgubnych skutków,oraz zagrożeń jakie niesie ze sobą globalizacja – chociaż jestem w szoku, ponieważ nie sądziłam że były one widoczne w tak jaskrawy sposób już w latach 30-stych XX w.
  Dziękuję autorowi książki za ocalenie od zapomnienia postaci Pana Kazimierza Nowaka – jestem dumna z tego,że nasza Ojczyzna wydała tak wspaniałego podróżnika i człowieka.
  Nie tylko cukier krzepi – Panie Nowak -krzepi również Pana przykład bo jest dowodem na to, że najdłuża nawet podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku a granice ludzkich możliwości tkwią wyłącznie w samym człowieku.

 13. trooll 5 listopada 2012 w 19:43 #

  Bardzo mi się podoba jego wyczyn

 14. Kasia 7 lutego 2013 w 13:55 #

  Witam,

  Jestem pod wrażeniem tego co zrobił pan Kazimierz, czytam własnie “Rowerem i pieszo…”. Szczególnie jedno zdjęcie w tej książce mnie zachwycilo – portret afrykanki do której piersi przyssała się małpka. Czy jest możliwośc aby ściągnąc sobie skądś to zdjęcie? Bardzo chciałabym żeby zawisło u mnie,bo dla mnie ma bardzo wiele znaczeń i uważam że mimo niedoskonałości technicznej jest bardzo dobre bo znaczące. Jeżeli podacie źródło z którego mogłabym to zdjęcie wziąc będę bardzo wdzięczna:) Pozdrawiam, Kasia

 15. Teresa Szmajda 5 kwietnia 2013 w 11:38 #

  Tak, przyślemy Pani to zdjęcie, i jeszcze dodatkowa informacja dla dokładnego wyjaśnienia, czy zrozumienia zdjęcia: małpka ściąga nadmiar pokarmu,
  Pozdrawiam,
  Teresa Szmajda, wyd. Sorus

 16. Leszek 10 kwietnia 2013 w 22:24 #

  Właśnie po raz drugi skończyłem czytać książkę i zapewne za jakiś czas znowu do niej wrócę. Determinacja KN plus opieka Opatrzności niesamowite.
  Czy planujecie Państwo wydanie albumu ze zdjęciami z tej wyprawy?

 17. Bartłomiej Kuczyński 2 lipca 2014 w 15:24 #

  Zdjęcia Kazimierza Nowaka są dostępne na stronie http://www.audiovis.nac.gov.pl prowadzonej przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, które właśnie opublikowało ponad 150 fotografii podróżnika. Więcej informacji: http://nac.gov.pl/node/787

 18. Łukasz P 17 września 2015 w 09:38 #

  Wczoraj wieczorem mój 9 letni syn zapytał mnie o Kazimierza Nowaka. Tego dnia w szkole spotkał się z Łukaszem Wierzbickim. Uzyskał autograf w książce “Afryka Kazika”. Tym razem prosił mnie o książkę o Panu Kazimierzy w wersji “dla dorosłych”.
  Do tej pory interesował go wyłącznie tablet i wirtualny świat Minecraft.
  Książkę już zamówiłem.

  Dziękuję Panie Łukaszu.

 19. basia ;3 13 września 2016 w 17:47 #

  KN był małym człowiekiem w wielkim świecie, tak jak inni ludzie. Jednak on się wybił
  ponad wielu…

  DOKONAŁ CZEGOŚ NIEZWYKŁEGO!!!

Podane dane będą przetwarzane w wymienionym celu zgodnie z Polityką Prywatności.

Dodaj komentarz