„Afryka Kazika”

 

 

„Kiedy byłem chłopcem, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.”, w której zebrałem reportaże Kazimierza Nowaka była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński – w listopadzie 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą poznańskiemu podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i spotkania z mieszkańcami dalekich krain.”

Łukasz Wierzbicki

 

                   

                    

Książka do nabycia między innymi na stronie Wydawnictwa BIS oraz w sklepie internetowym MERLIN.

Więcej na jej temat na stronie www.lukaszwierzbicki.pl

 

                 

____________________________________________________________

RECENZJE 

„Mamo to ja”

______________________________________________________________ 

W portalu internetowym Miasto Dzieci recenzja Małgorzaty Klejn:

Afryka Kazika” to fenomen na polskim rynku. Prawdziwa powieść drogi – napisana zrozumiałym dla kilkulatka językiem, świetnie nadająca się dla dziecka, które zaczyna samodzielnie czytać. Jeśli szukamy książki, którą nasze dziecko będzie podczytywać pod kołdrą bo MUSI dowiedzieć się co było dalej – właśnie ją znaleźliśmy.

„Afryka Kazika” to książka o miłości do ludzi i zwierząt, o dobroci i życzliwości, które zasiane hojną ręką powrócą w trudnych chwilach. Kazimierz Nowak to w tej książce przede wszystkim człowiek wiecznie zaciekawiony, przyglądający się z wielką uwagę przyrodzie, światu, ludziom.

Łukaszowi Wierzbickiemu udało się stworzyć postać niezwykle ujmującą, mierzącą się z trudnościami z uśmiechem. Dla naszych dzieci, które coraz trudniej uchronić przed zalewem animowanych filmideł w których wiecznie obrażone czy szukające zwady stworzenia poświęcają multum energii na wzajemne złośliwości – ta Książka będzie niezwykle odświeżająca. Gdy czytałyśmy o hipopotamach, które wprosiły się do Kazikowego namiotu moje dziecko z niepokojem spytało – czy on na pewno ich nie zastrzeli? A potem długo rysowało Kazika spoglądającego z drzewa na rozbawione, tłuste zwierzaki. Nie, w tej książce problemów nie rozwiązuje się agresją. Gepard okazuje się wdzięcznym za pomoc „większym kociskiem”, ludożerca – myśliwym przerażonym opowieściami o białych ludziach, a najcenniejszą pamiątką przywiezioną przez Kazika z podróży – nie złoto i biżuteria tylko zdjęcia i wspomnienia.

„Poradzę sobie. I z ludożercami, i z lwem można się przecież zaprzyjaźnić” – żartuje Kazimierz Nowak na peronie poznańskiego dworca. I rzeczywiście – potrafi zaprzyjaźnić się z każdym – od króla Rwandy aż do towarzyszącego mu w przeprawie przez Saharę dromadera. Książka Łukasza Wierzbickiego pomoże nam przekonać dzieci, ze życzliwość to jedyny „oręż” jaki zawsze warto mieć przy sobie. I z niej właśnie płynie niezwykła pewność siebie Kazimierza Nowaka, która pozwala mu znaleźć rozwiązanie każdego problemu – przetrwać burzą na pustyni, konfrontacje z lwem – czy wymyślić sposób na obejście przepisów obowiązujących podróżnych…

Warto zanurzyć się w niezwykły świat „Afryki Kazika” i poznać przygody właściciela „najmniejszej karawany na świecie”!

______________________________________________________________

TVN24 – w reportażu w magazynie Polska i Świat w dniu 19 września 2008 roku

__________________________________________________________________

Wprost – miejsce drugie w rankingu „Trójka na piątkę”:

________________________________________________________________

 WARSZTATY i SPOTKANIA
Z MŁODZIEŻĄ i DZIEĆMI
 

Osobiste zaangażowanie Ryszarda Kapuścińskiego oraz jego wizyta w Poznaniu w listopadzie 2006 roku stały się dla mnie inspiracją do dalszej pracy nad popularyzowaniem sylwetki Kazimierza Nowaka i historii jego wyprawy.

W pewien sposób moje spotkania z dziećmi i młodzieżą, które odbywam w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, uczelniach i bibliotekach są odpowiedzią na prośbę, którą wyraził podczas odsłonięcia tablicy na poznańskim dworcu Ryszard Kapuściński. Pisarzowi niezmiernie zależało na tym, by przesłanie kryjące się w historii Kazimierza Nowaka przekazać młodemu pokoleniu.

Podczas prelekcji, wykładów i warsztatów zaznajamiam słuchaczy nie tylko z biografią Kazimierza Nowaka, tudzież Kazika, historią jego wyprawy przez Afrykę oraz powstania książek „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” i „Afryka Kazika”…

Opowiadam również o przyrodzie, geografii i etnografii lądu afrykańskiego oraz dzielę się wrażeniami z własnych podróży…

 

niekoniecznie rowerem i pieszo…

Kontakt: Łukasz Wierzbicki

________________________________________________________________

NAJWIĘKSZY SKARB

– To, co najważniejsze przywiozłem z podróży to wspomnienia. Największym skarbem są dla mnie te zdjęcia, które oglądacie, te opowieści, których słuchacie. Nie zdobycie bogactw jest najważniejsze w podróżowaniu, ale rzeczy, które zobaczycie i ludzie, których spotkacie.

– I dlatego warto podróżować? Żeby spotkać innych ludzi? – zdziwił się chłopiec.

– Tak – odrzekłem – bo od innych ludzi zawsze dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.

Chłopiec zastanawiał się nad moimi słowami przez chwilę, po czym powiedział:

– Gdy dorosnę, także chciałbym zostać podróżnikiem.

Uśmiechnąłem się.

– Już jesteś małym podróżnikiem – powiedziałem. – Przyszedłeś na prezentację zdjęć z Afryki, jesteś ciekawy świata i zadajesz mnóstwo pytań. To bardzo dobrze. Gdy ruszysz w drogę też będziesz zadawał mnóstwo pytań, a wtedy… wtedy na pewno spotka cię coś ciekawego.

(fragment książki „Afryka Kazika„)