Kochana Maryś!

„Kochana Maryś! Listy z Afryki” – tak brzmi tytuł długo wyczekiwanej książki z listami Kazimierza Nowaka do żony Marii.

Wydawca zdecydował się opublikować wszystkie listy, a zważywszy na ich liczbę (1242) publikacja będzie liczyć łącznie aż cztery tomy. Z całą pewnością będzie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Kazimierza Nowaka. Do tej pory ukazały się dwa z czterech planowych tomów. Pierwszy dotyczy etapów podróży przez Europę, Libię, Egipt i Sudan, natomiast w drugim tomie znajdziemy listy z Konga Belgijskiego, Rodezji Północnej i Południowej oraz Związku Afryki Południowej.

Poza treścią samych listów czytelnik znajdzie w nich interesujące ilustracje przedstawiające skany niektórych listów, przedwojennych gazet, dokumentów i oczywiście fotografii.

Trzeci tom ukaże się pod koniec 2016 roku.

 

Opublikowane w Inne |

 

0

Wstęp

Listy Kazimierza Nowaka do żony stanowią unikalną i dotąd zupełnie nieznaną dokumentację jego słynnej afrykańskiej podróży. Pięć lat samotnych zmagań na Czarnym Lądzie zaowocowało zbiorem listów liczącym ponad dwa i pół tysiąca stron, zapisanych drobnym maczkiem, na cieniutkim jak bibuła papierze.

Reportaże zawarte w książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd stanowią świadomą i zamierzoną przez autora opowieść o jego podróży przez kolonialną Afrykę. Natomiast prywatne listy do żony są dokumentem, którego treść daleko wykracza poza samą Afrykę. Ich lektura zabiera nas w fascynującą podróż do wnętrza samego Kazimierza Nowaka. Ich adresatka – Maria, była jedynym powiernikiem jego myśli, refleksji, a także ogromu samotności i cierpienia oraz pięknych, choć rzadkich chwil radości.
W listach znajdziemy zarówno szczegółowe opisy spędzonych dni, jak i mrożące krew w żyłach opowieści przygód w surowym interiorze kontynentu. Kulisy złożonej logistyki całego przedsięwzięcia, jak i rolę Marii w jego powodzeniu. Poznamy także ciekawostki techniczne związane z rowerem, czy sprzętem fotograficznym, jak i troskę Nowaka o dzieci i udział w ich wychowaniu – na odległość. Wreszcie, jego poglądy polityczne i stosunek do bieżących wydarzeń na świecie, jak i niezwykle prorocze refleksje na temat kierunku rozwoju cywilizacji. Ale nade wszystko przekonamy się o namiętnym uczuciu, jakim darzył swoją żonę i o nieopisanej rozpaczy z tęsknoty za nią i dziećmi.

Pierwszy z czterech tomów listów Nowaka do żony ukaże się nakładem Wydawnictwa Sorus jeszcze pod koniec tego roku. Tymczasem, na łamach niniejszej witryny, ukazywać się będą moje artykuły, dotyczące różnych aspektów tej fascynującej korespondencji.

Dominik Szmajda
Opublikowane w Inne |

 

1

Zaprojektowane przez Klienter.pl