Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dąbrówce koło Poznania postanowili nadać swojej szkole imię Kazimierza Nowaka.

Dlaczego Kazimierz Nowak?

Odp.:

Przede wszystkim urzekła nas jego niezłomna postawa, determinacja i pasja, z jaką realizował swoje marzenia. Poczucie misji realizowane w czasie samotnej afrykańskiej podróży, w czasie której na każdym kroku podkreślał fakt bycia Polakiem. Życzliwość i szacunek wobec ludzi obcych kultur, umiejętność skrupulatnego rejestrowania życia codziennego Afryki ubiegłego wieku. Duża wrażliwość, z jaką opisywał piękno przyrody. Zafascynowała nas śmiałość Kazimierza Nowaka, jego zaciekawienie światem, zainteresowanie tym, co nowe, odległe i niezbadane.

Postać idealisty – pasjonata wydała nam się odpowiednia, by promować postawę otwartości, zaangażowania oraz  by podkreślać konieczność realizowania swoich pasji wśród uczniów naszej szkoły. Wychodzenie poza granice naszego państwa i kontynentu zdaje nam się szczególnie cenne w czasach przenikania się kultur, migotliwej wielowymiarowości,    w której przyszło nam żyć.

Pamiętamy przy tym, że postać tego niezwykłego, zmarłego w 1937 roku  poznaniaka została na całe lata zapomniana,  a dowiedzieliśmy się o niej dopiero  w roku dwutysięcznym, dzięki panu Łukaszowi Wierzbickiemu, który odszukał, opracował i wydał testy podróżnika.  Ponieważ zależało nam, by przyszły patron naszej szkoły związany był z Wielkopolską, osoba pana Nowaka, głęboko związanego   z Poznaniem,  wydała nam się doskonałym kandydatem również z tego powodu. Nie bez znaczenia jest chęć popularyzacji historii rodzimego podróżnika, o którą kilka lat temu dopominał się żyjący jeszcze wtedy Ryszard Kapuściński, podkreślając bohaterstwo i niezwykłą skromność Kazimierza Nowaka.

Zgadzamy się ze zdaniem Łukasza Wierzbickiego, który pisał iż „spuścizna po Kazimierzu Nowaku stanowić winna inspirację dla przyszłych pokoleń, inspirację do podejmowania śmiałych wyzwań i konsekwentnej ich realizacji, a jednocześnie stanowi cenną wskazówkę i receptę mówiącą o tym, iż świat traktować należy z szacunkiem i zainteresowaniem”

Wierzymy, że nasza szkoła pod patronatem Kazimierza Nowaka będzie miejscem, gdzie uczniowie wyrastać będą na otwartych, dobrych, mądrych i odważnych ludzi.

   Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dąbrówce

Gratulujemy wyboru Patrona!

Wydawnictwo Sorus – wydawca książek:  K. Nowak „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”,  Jacek Y. Łuczak „Polska Kazimierza Nowaka” (biografia K. Nowaka)

Budynek Szkoły Podstawowej w Dąbrówce k. Poznania

Podziwiasz naszego podróżnika?Zapisz się na listę sympatyków Kazimierza Nowaka

Otrzymasz nasz newsletter i będziesz na bieżąco z najnowszymi informacjami, zgodnie z naszą polityką prywatności.