Kulisy Powiatu (Wieluń)

Rajd Ku Pamięci…

12.06.2008.

Wieluń

Niezwykła wystawa poświęcona niezwykłej osobie- na Placu Legionów możemy oglądać dokumentację wyprawy Kazimierza Nowaka.

3 czerwca o godzinie 14.00 na  Placu Legionów została otworzona wystawa poświęcona Kazimierzowi Nowakowi, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański (40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem).
Gościem był Jan Krzysztof Noworyta, kierownik działu programowego w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie,główny pomysłodawca i organizator wystawy.
Pomysł zrodził się w związku z naszą wyprawą wieluńską, szlakiem bursztynowym. Drugi już promocyjny rajd rozpoczynamy dzisiaj w nocy. Ten rajd poświęcamy pamięci człowieka, który jako pierwszy pokonał rowerem i pieszo Afrykę, czyli Krzysztofowi Nowakowi. – wyjaśniał wicestarosta Janusz Antczak.
Wieluń jest drugim po Warszawie miastem goszczącym tą niezwykła wystawę. Reportaże Kazimierza Nowaka, zdjęcia, fragmenty map i pocztówki będziemy mogli podziwiać do 12 czerwca.
Dopiero po 70 latach zdjęcia dokumentujące tę niezwykłą wyprawę zostały opublikowane. Dlaczego?Wydaje mi się ,że w tamtych czasach nie było potrzeby dostrzegania w kimś  bohatera. W naszych czasach Kazimierz Nowak jest perłą kultury. Wkońcu mamy szansę podziwiać jego dokonania. – wyjaśnia Krzysztof Noworyta.
W nocy z wtorku na środę z Wielunia wyruszł Drugi Promocyjny Rajd Rowerowy Szlakiem Bursztynowym Litwa-Rosja-Polska,  poświęcony pamięci Kazimierza Nowaka.
Natalia Ptak

w drodze do Gdańska    spotkanie w Gdańskim Muzeum Bursztynu

 w Wieluniu   w Wieluniu

Bursztynowy Rajd Rowerowy pamięci Kazimierza Nowaka  – czytaj relację z Rajdu

Opublikowane#w#Kulisy Powiatu (Wieluń), Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy, Wydawnictwo Sorus#|#

Otagowane##|#

2