Narodowe Centrum Kultury

Kazimierz Nowak wśród “11 dzielnych”

Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się pięknie wydana książka zatytułowana “11 dzielnych ludzi“, w której prezentowanych jest 11 postaci, które w wyjątkowy sposób zapisały się na kartach polskiej historii. Bohaterem rozdziału zatytułowanego “Podróżnik nieustraszony” jest Kazimierz Nowak.

Wkrótce poinformujemy, gdzie książkę można będzie kupić.
Książkę można pobrać w wersji elektronicznej ze strony NCK.

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0

W Tomaszowie Mazowieckim

W minionym tygodniu odbyłem dwie wycieczki do Tomaszowa Mazowieckiego. W poniedziałek wziąłem udział w otwarciu wystawy zdjęć Kazimierza Nowaka w budynku Filii Uniwersytetu Łódzkiego, w środę zaś zagościłem z “kazikową pielgrzymką” (jak nazywa moje podróże pewien cyklista z Wrocławia) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 oraz w I Liceum Ogólnokształcącym. Może kiedyś wyprawa Nowaka zostanie włączona do programu nauczania, dopóki jednak tak się nie stanie, czuję się w obowiązku dzielić się z młodzieżą tą fascynującą historią.

Wystawę w Tomaszowie Mazowieckim można będzie odwiedzać od piątku 19 września do 5 października. Jest ona zlokalizowana w budynku Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Konstytucji 3 Maja 65/67, wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0

W Radomsku

W drugiej połowie sierpnia na Placu 3 Maja w Radomsku można było oglądać wystawę plenerową zdjęć Kazimierza Nowaka przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym MCA.

Na zakończenie ekspozycji, 4 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyły się dwa spotkania poświęcone podróży Kazimierza Nowaka do Afryki połączone z wysłuchaniem fragmentów jego reportaży oraz pokazem zdjęć. 

Za zaproszenie i gościnę dziękujemy Miejskiemu Domowi Kultury oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku.

Łukasz Wierzbicki

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0

Wystawa w Krakowie

Wystawa plenerowa „Kazimierz Nowak. Afryka 1931 – 1936” po Warszawie, Wieluniu i Łodzi, gdzie  spotkała się z dużym zainteresowaniem, trafiła do Krakowa. Wystawa jest bogatą dokumentacją jednej z najbardziej niezwykłych wypraw w historii. Reportaże i towarzyszące im zdjęcia, fragmenty map i pocztówki oddają niepowtarzalną atmosferę wyprawy Kazimierza Nowaka.

Wyprawa sprzed 70 lat nadal fascynuje i inspiruje.

Otwarcie wystawy odbyło się 10 lipca o godz. 13:00, Plac Szczepański, Planty Krakowskie przy Bunkrze Sztuki. Wystawa czynna do 15 sierpnia.

Wieczorem, w klubie Faust, przy filiżance afrykańskiej herbaty, spotkanie poświęcone przygodom Kazimierza Nowaka oraz powstaniu książki i samej wystawy poprowadził Łukasz Wierzbicki. Imprezie towarzyszyła muzyka afrykańska w wykonaniu zespołu TAMTAMITUTU.  

 

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0

Wystawa plenerowa w Łodzi

27 czerwca w łódzkiej Manufakturze otwarto wystawę fotografii Kazimierza Nowaka.

Prezentacji zdjęć poświęconych wyprawie do Afryki towarzyszyły fotografie łódzkich rowerzystów, którzy w latach 20-tych objechali całą Polskę na rowerach, złączonych 2-metrowym łańcuchem. Na otwarcie wystawy przybyli między innymi szkocki artysta, Richard Demarco, rodzina łódzkiego cyklisty – Zygmunta Budziarka oraz podróżnicy Piotr Tomza i Sławek Kunc, którzy zamierzają przemierzyć Afrykę śladami Kazimierza Nowaka.  Wystawę w Łodzi można było oglądać do 8 lipca.

Opublikowane#w#Narodowe Centrum Kultury, Wydawnictwo Sorus#|#

Otagowane##|#

0

Warszawa: “Rowerem przez Afrykę”

25 kwietnia 2008 roku o godzinie 18:00 odbył się zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Warszawską Masę Krytyczną przejazd rowerowy „Rowerem przez Afrykę” dedykowany Kazimierzowi Nowakowi, pierwszemu na świecie człowiekowi, który przejechał na rowerze całą Afrykę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegoi niecodziennego wydarzenia:

  

 

   

Zdjęcia: Bartek Kuczyński i Tomek Kuty – archiwum NCK.

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0

Premiera książki – konferencja prasowa NCK

 

12 grudnia 2007 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury, poświęcona w całości premierze III wydania książki Kazimierza Nowaka “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931 – 1936″. Krzysztof Dudek, dyrektor NCK zapowiedział podczas spotkania plan organizacji konkursu im. Kazimierza Nowaka na reportaż, fotoreportaż i pamiętnik internetowy. Łukasz Wierzbicki przybliżył postać podróżnika oraz historię powstania książki. Zaproszeni goście: Joanna Mostowska oraz Grzegorz Szyszkowski opowiedzieli o swych doświadczeniach podróżniczych nabytych podczas samotnych wypraw rowerowych. Spotkanie poprowadził Wojciech Cejrowski.

          

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii Kazimierza Nowaka oraz mini-koncert zespołu perkusyjnego.

Opublikowane#w#Łukasz Wierzbicki, Narodowe Centrum Kultury#|#

Otagowane##|#

0