Gazeta Wyborcza

Wystawa zdjęć Nowaka u Arkadego Fiedlera

 

W maju otwartą pierwszą od kilkudziesięciu lat wystawę fotografii Kazimierza Nowaka. Starannie przygotowany wybór kilkudziesięciu zdjęć z Afryki został wystawiony w pawilonie letnim w ogrodach przy Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

 

Ekspozycję  można było podziwiać do końca lipca 2007 roku. Dzięki niej zwiedzający mogli przekonać się, iż Kazimierz Nowak był nie tylko wielki podróżnikiem i reportażystą, ale także niezwykle wrażliwym i utalentowanym fotografem.

       

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Głos Wielkopolski, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Kazimierz Nowak na gali KOLOSÓW w Gdyni

16 marca 2007 roku sylwetkę Kazimierza Nowaka mieli okazję poznać uczestnicy IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów “KOLOSY 2006. Multimedialna prezentacja ilustrująca historię wyprawy poznańskiego podróżnika wzbogacona została fragmentami archiwalnych wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego.

Nowak jedzie do Gdyni

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Kazimierza Nowaka spotkałem w swej szkole

“Henryk Sybilski, absolwent Szkoły Podstawowej nr 26 na ul. Berwińskiego na Łazarzu miał okazję osobiście poznać Kazimierza Nowaka. W 1937 roku wraz z kolegami zorganizowali w swej szkole spotkanie z podróżnikiem” – donosi Gazeta Wyborcza.

Byłem wtedy w ostatniej klasie. Działaliśmy z kolegami z Lidze Morskiej i Kolonialnej. Usłyszeliśmy, że w pobliżu mieszka podróżnik, Kazimierz Nowak, udaliśmy się więc do jego mieszkania na ulicy Lodowej. Gdy otworzył nam drzwi, spytaliśmy, czy mógłby zaprzentować w naszej klasie slajdy z podróży do Afryki. Zgodził się. Pamiętam, że zbieraliśmy po 5 groszy na ten odczyt. Słuchaliśmy jego opowieści z otwartymi ustami. To było krótko przed jego śmiercią – wspomina pan Henryk.

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Rodzina Kazimierza Nowaka odnaleziona!

30 listopada TVP3 Poznań nadała relację z odsłonięcia przez Ryszarda Kapuścińskiego tablicy upamiętniającej podróż Kazimierza Nowaka sprzed 70 lat oraz z prelekcji jego zdjęć, która odbyła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Film znajdziesz w dziale Filmy.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem na apel, podany na końcu filmu, o poszukiwaniu rodziny Kazimierza Nowaka, przez nasz blog skontaktował się Pan, który napisał, że zna kogoś z rodziny tego niezwykłego podróżnika. Na następny dzień zadzwoniliśmy do niego i uzgodniliśmy spotkanie z Łukaszem Wierzbickim i Maciejem Pastwą, organizatorami odsłonięcia tablicy Kazmierza Nowaka.

Kazimierz Nowak

Relację z tego historycznego spotkania opublikowały Gazeta Wyborcza oraz Głos Wielkopolski (strona 6).

Zapraszamy również do przeczytania artykułów w portalu TuTej.pl: Afryka na Dworcu PKP oraz Nowak zastąpi świętego? Ten drugi artykuł opowiada planach nadania imienia Kazimierza Nowaka jednej z ulic w Poznaniu. Ostatecznie imię to otrzyma prawdopodobnie jeden z placów na Łazarzu.

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Głos Wielkopolski, Tutej.pl, TVP3 Poznań#|# 0