Głos Wielkopolski

Nowe pamiątki po Kazimierzu Nowaku

Ojciec, Ignacy Kalinowski był kupcem, miał sklep z tytoniem na skrzyżowaniu ulicy Gołębiej i Wrocławskiej – mówi Danuta Chrzanowska i prezentuje trzy fotografie ze zbiorów swego ojca, pamiątki po podróżniku Kazimierzu Nowaku.

Apelujemy serdecznie, jeśli ktoś posiada pamiątki po poznańskim podróżniku, bądź zna fakty z jego biografii, uprzejmie prosimy o kontakt.

Łukasz Wierzbicki

Opublikowane#w#Głos Wielkopolski, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Wystawa zdjęć Nowaka u Arkadego Fiedlera

 

W maju otwartą pierwszą od kilkudziesięciu lat wystawę fotografii Kazimierza Nowaka. Starannie przygotowany wybór kilkudziesięciu zdjęć z Afryki został wystawiony w pawilonie letnim w ogrodach przy Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

 

Ekspozycję  można było podziwiać do końca lipca 2007 roku. Dzięki niej zwiedzający mogli przekonać się, iż Kazimierz Nowak był nie tylko wielki podróżnikiem i reportażystą, ale także niezwykle wrażliwym i utalentowanym fotografem.

       

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Głos Wielkopolski, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Przejdź przez Afrykę… w Puszczykowie

14 maja 2007 roku Irena Gołębiowska, dla której Kazimierz Nowak był wujem odsłoniła tablicę poświęconą poznańskiemu podróżnikowi usytuowaną w Ogrodzie Tolerancji przy Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem. Za wsparcie i życzliwe przyjęcie pomysłu dziękujemy serdecznie Markowi Fiedlerowi oraz całej rodzinie Fiedlerów! 

Łukasz Wierzbicki

Opublikowane#w#Głos Wielkopolski, Łukasz Wierzbicki#|# 0

Rodzina Kazimierza Nowaka odnaleziona!

30 listopada TVP3 Poznań nadała relację z odsłonięcia przez Ryszarda Kapuścińskiego tablicy upamiętniającej podróż Kazimierza Nowaka sprzed 70 lat oraz z prelekcji jego zdjęć, która odbyła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Film znajdziesz w dziale Filmy.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem na apel, podany na końcu filmu, o poszukiwaniu rodziny Kazimierza Nowaka, przez nasz blog skontaktował się Pan, który napisał, że zna kogoś z rodziny tego niezwykłego podróżnika. Na następny dzień zadzwoniliśmy do niego i uzgodniliśmy spotkanie z Łukaszem Wierzbickim i Maciejem Pastwą, organizatorami odsłonięcia tablicy Kazmierza Nowaka.

Kazimierz Nowak

Relację z tego historycznego spotkania opublikowały Gazeta Wyborcza oraz Głos Wielkopolski (strona 6).

Zapraszamy również do przeczytania artykułów w portalu TuTej.pl: Afryka na Dworcu PKP oraz Nowak zastąpi świętego? Ten drugi artykuł opowiada planach nadania imienia Kazimierza Nowaka jednej z ulic w Poznaniu. Ostatecznie imię to otrzyma prawdopodobnie jeden z placów na Łazarzu.

Opublikowane#w#Gazeta Wyborcza, Głos Wielkopolski, Tutej.pl, TVP3 Poznań#|# 0