Inne

“Wydarzenie Roku” – Nagroda Magellana dla “Kochanej Maryś!”

Jak co roku redakcja Magazynu Literackiego KSIĄŻKI przyznała „Nagrody Magellana” za najlepsze książki turystyczne. Niezwykle miło nam donieść, że nagrodzona została także „Kochana Maryś! Listy z Afryki”. Jury konkursy przyznało tej jakże ważnej dla nas publikacji nagrodę główną w kategorii „Wydarzenie Roku 2014”. W imieniu wydawców nagrodę odebrał Dominik Szmajda – redaktor książki.

Uroczystość wręczenia nagród Magellana odbyła się w pierwszym dniu tegorocznych Warszawskich Targów Książki, odbywających się w dniach 14-17 maja na Stadionie Narodowym. 

 

Opublikowane#w#Inne#|# 5

Dzień Flagi

Po raz kolejny dzień 2 maja był obchodzony jako Święto Flagi. Z tej okazji Prezydent RP zwykł honorować symboliczną flagą postaci, które w sposób szczególny zasłużyły się w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie. W tym roku zaszczyt ten przypadł polskim podróżnikom – tym współczesnym, jak i tym, których już nie ma wśród nas, a o których pamiętać warto. Naturalnie nie mogło w tej sytuacji zabraknąć Kazimierza Nowaka.

Trudno odmówić naszemu patronowi zamiłowania do eksponowania narodowych symboli – jego łódź “Maryś” z biało-czerwoną na rufie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z bogatego archiwum podróżnika. Także w prywatnych zwierzeniach wyczytać można o jego głębokim poczuciu przynależności narodowej, choć niepozbawionego żalu:

Co ja temu winien jestem, że w Polsce nikt mego trudu uznać nie umie, że nikt ręki podać nie chce? Chcę pracować i podróżą moją przynieść korzyść Polsce, jestem przecież zawsze i wszędzie Polakiem i podziw budzę wśród obcych – moją odwagą, hartem ducha, ot dziś np. sam, przez niebotyczne góry lotnych piasków Sahary, rowerem przybył do Gat – kto? Polak! Pierwszy rower w Gat, pierwszy Polak, który siłą własnych muskułów przebrnął tysiąc prawie km pustyni o głodzie, w najnędzniejszych warunkach. Siły mam i zdrowie, chęć czynu, w Polsce dla mnie i tak miejsca nie ma.

Gat, Sahara, 2 II 32 r., „Kochana Maryś! Listy z Afryki”, tom I

Musiał minąć niemal wiek, aby władze państwowe należycie uhonorowały jego dokonania. Ponieważ Nowakowi nie dane było tego doczekać, w jego imieniu Biało-Czerwoną odebrali Ci, którzy najbardziej przysłużyli się do wydobycia jego postaci z otchłani historii na światło dzienne. Trudno przecenić w tym kontekście rolę Łukasza Wierzbickiego, który odszukał dawno zapomniane reportaże przedwojennego podróżnika i stworzył z nich książkę “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. To właśnie z inspiracji tej lektury powstało wiele cennych inicjatyw upamiętniających historię podróży Nowaka, z czego najgłośniejszą była z pewnością “Sztafeta Afryka Nowaka” – podróż Jego śladami.

W pierwszej części uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył symboliczne flagi wraz z pamiątkowymi dyplomami tak zwanym bohaterom. W imieniu Fundacji im. Kazimierza Nowaka flagę odebrał Łukasz Wierzbicki, a w imieniu Stowarzyszenia Afryka Nowaka – Zbigniew Sas.

Druga część uroczystości poświęcona była otwarciu wystawy upamiętniającej uhonorowanych podróżników. Przy okazji oglądania plansz Pan Prezydent wraz z małżonką otrzymali od uhonorowanych upominki w postaci ważnych dla nas książek. W krótkiej rozmowie Pani Prezydentowa zaznaczyła, że przeczytała “Rowerem i pieszo…” !

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

[nggallery id=2]

 

Opublikowane#w#Inne#|# 0

Rowerem i pieszo po węgiersku

Z radością donosimy o premierze pierwszego obcojęzycznego wydania „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”! Książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa PUBLIKON KIADO. Naszym bratankom życzymy fascynującej lektury!

Opublikowane#w#Inne#|# 0

Listy z Afryki do żony. Kochana Maryś!

„Kochana Maryś! Listy z Afryki” – tak brzmi tytuł długo wyczekiwanej książki z listami Kazimierza Nowaka do żony Marii.

Wydawca zdecydował się opublikować wszystkie listy, a zważywszy na ich liczbę (1242) publikacja będzie liczyć łącznie aż cztery tomy. Z całą pewnością będzie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Kazimierza Nowaka. Do tej pory ukazały się dwa z czterech planowych tomów. Pierwszy dotyczy etapów podróży przez Europę, Libię, Egipt i Sudan, natomiast w drugim tomie znajdziemy listy z Konga Belgijskiego, Rodezji Północnej i Południowej oraz Związku Afryki Południowej.

Poza treścią samych listów czytelnik znajdzie w nich interesujące ilustracje przedstawiające skany niektórych listów, przedwojennych gazet, dokumentów i oczywiście fotografii.

Trzeci tom ukaże się pod koniec 2016 roku.

 

Opublikowane#w#Inne#|#

Otagowane##|#

0

Kochana Maryś!

Długo wyczekiwana książka z listami Kazimierza Nowaka do żony wkrótce w sprzedaży, ale już można ją nabyć w przedsprzedaży w księgarni Wydawnictwa Sorus.

Książka zawiera komplet nigdy wcześniej niepublikowanych listów napisanych w okresie od 4 listopada 1931 do 13 stycznia 1933 roku, a obejmujących podróż przez Libię, Egipt i Sudan. Ich treść stanowi niebywały skarb dla wszystkich pasjonujących się postacią Nowaka i historią jego słynnej już podróży przez Afrykę. Gorąco polecamy!

Opublikowane#w#Inne#|# 0

Świetlica im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie

Jeszcze niedawno pisaliśmy o nadaniu imienia K. Nowaka świetlicy wiejskiej w Wagowie, a tymczasem Boruszyn nie zamierza być gorszy!

– Wszystko układa się zgodnie z historyczną chronologią wydarzeń, bowiem rodzina Nowaków po przeprowadzce z Poznania w 1924 roku zamieszkała najpierw w Wagowie, a ok. rok później przenieśli się właśnie do Boruszyna – można było usłyszeć z ust sołtysa Boruszyna – Romana Klewenhagena.

Okazją do nadania boruszyńskiej świetlicy imienia K.N. była corocznie organizowana impreza – Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka. Już po raz trzeci miłośnicy samotnych podróży (bo to na tym temacie oparta jest idea tego przedsięwzięcia) zjechali do Boruszyna – miejsca startu afrykańskiej podróży polskiego cyklisty. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej miała miejsce w sobotę 23 sierpnia 2014 r. Rzecz cała odbyła się z inicjatywy wspomnianego już sołtysa Boruszyna, który poprosił Łukasza Wierzbickiego, Jagodę Nowak (prawnuczkę Tego Nowaka) i wójta gm. Połajewo – Stanisława Pochyluka o odsłonięcie kamiennej tablicy z wygrawerowaną podobizną podróżnika. Nie zabrakło przemówień, a w nich przypomnienia ważnych faktów historycznych i celnych spostrzeżeń (choćby to, że głaz, stanowiący podporę dla kamiennej tablicy waży nie pół tony, ani tonę, ale cztery! I tym samym – na przyczepę ciągniętą przez jak na życzenie przejeżdżający nieopodal ciągnik – z pewnością był za ciężki). Następnie tablicę obficie skropił proboszcz boruszyńskiej parafii. Tę radosną uroczystość dopełnił występ dzieci z tutejszej szkoły podstawowej, które zaprezentowały wesołe przedstawienie o tematyce afrykańskiej. Salwy śmiechu wśród publiczności dowodziły, że przedstawienie się podobało.

Po uroczystości przedstawiciele lokalnych władz zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy przy kiełbaskach z grilla i muzyce serwowanej przez DJ’a. Jako parkiet taneczny doskonale sprawdził się placyk podwórza świetlicy, a zabawa trwała do białego rana…

[nggallery id=1]

Opublikowane#w#Inne#|# 0

Świetlica im. Kazimierza Nowaka w Wagowie

Fot. Piotr Gerlach

Z radością donosimy o nowej inicjatywie społecznej, upamiętniającej pamięć o Kazimierzu Nowaku!

Rada Sołecka wraz z Sołtysem Wagowa podjęli inicjatywę Andrzeja Horbika – Członka Zarządu Fundacji Scena Pobiedziska nadania imienia Kazimierza Nowaka nowo oddanej świetlicy wiejskiej w Wagowie. Fundatorem wspaniałej tablicy pamiątkowej w formie podświetlanego witrażu jest artysta witrażysta Marcin Czeski, który mieszka w budynku szkolnym, w którym mieszkał wraz z rodziną K. Nowak w latach 1924-25. Dokumenty świadczące o tym fakcie a także inne ciekawe szczegóły na temat pobytu Nowaków w Wagowie przeczytać można w książce Polska Kazimierza Nowaka – przewodnik rowerzysty Jacka Y. Łuczaka.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy, która odbyła się 5 lipca 2014 r. , oprócz mieszkańców Wagowa i okolic licznie przybyli przedstawiciele władz gminy, nie zabrakło także samego burmistrza Pobiedzisk Michał Podsady. Uroczystość uświetniła wystawa zdjęć afrykańskiej wędrówki K. Nowaka oraz prelekcja Dominika Szmajdy – Prezesa Fundacji im. Kazimierza Nowaka, który przybliżył postać podróżnika.

Uroczystość zakończył piknik przygotowany przez mieszkańców Wagowa.
Goście uraczyli się domowymi wyrobami i wypiekami.

Opublikowane#w#Inne#|# 0

„Afryka Nowaka” Piotra Tomzy

Z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się książka Piotra Tomzy „Afryka Nowaka”. Autor jest jednym z liderów głośnego projektu podróżniczego Sztafeta Afryka Nowaka 2009-2011, którego celem było powtórzenie trasy podróży przez Afrykę naszego przedwojennego bohatera. Sztafeta trwała nieco ponad dwa lata, wzięło w niej udział przeszło setka uczestników, którzy podzieleni na kilkuosobowe zespoły, przemierzali afrykański kontynent. Starali się robić to dokładnie tak samo, jak przed laty dokonał tego Kazimierz Nowak – czyli głównie na rowerach, ale nie tylko.

Skala przedsięwzięcia była więc bezprecedensowa, a przez jej rozgłos wyprawa w dużym stopniu przyczyniła się do popularyzacji postaci naszego patrona. I to nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Przebieg Sztafety jako takiej jest dokładnie opisana na stronie www.afrykanowaka.pl. Pewnie dlatego autor skupił się na tych aspektach przedsięwzięcia, których na stronie projektu czytelnik nie znajdzie, a są one równie ciekawe, a może i ciekawsze. Łatwo się domyślić, że gdy w projekcie – bądź co bądź wolontariackim – jest zaangażowanych tyle osób i trwa on przez dwa lata, to między poszczególnymi jego uczestnikami dzieje się bardzo wiele…

Poznajmy więc rozmaite charaktery i indywidualności, których w Sztafecie nie brakowało. Podążajmy za lekkim piórem, Piotra Tomzy, który bezpretensjonalnym stylem i wyrafinowanym humorem odkrywa kulisy sztafetowej draki – ku zaskoczeniu samych jej uczestników!

 

Opublikowane#w#Inne#|# 0

Śnieg wiosną w 1925 r. na trasie K. Nowaka

Podczas swojej pierwszej wyprawy rowerowej po Polsce (1925 r.) Kazimierz Nowak odwiedził Łódź. Był koniec marca, 88 lat temu. Miasto było całe zasypane śniegiem! I nikt wtedy jeszcze nie mówił  o zmianach klimatu. Wizyt Kazimierza Nowaka w Łodzi opisuje Jacek Y. Łuczak w książce “Polska Kazimierza Nowaka – przewodnik rowerzysty”, wydanej przez Sorus: Polska Kazimierza Nowaka – Łódź

Opublikowane#w#Inne#|# 0